• Profil školy

• Štúdium na Obchodnej akadémii je určené pre výrobných absolventov základných škôl a stredných škôl s maturitou. V súčasnosti sa vyučuje len jeden študijný odbor. Štúdium na Obchodnej akadémii je určené pre výrobných absolventov základných škôl a stredných škôl s maturitou. V súčasnosti sa vyučuje len jeden študijný odbor:

6317 6 obchodná akadémia

(4-ročné denné štúdium absolventov základných škôl)

Absolvent študijného odboru obchodná akadémia je kvalifikovaný pracovník schopný vykonávať ekonomické činnosti spojené so získavaním a spracovaním informácií z rôznych oblastí ekonomiky.

Pre kvalifikované vykonávanie týchto činností musí absolvent široký odborný profil doplnení primeraným všeobecným vzdelaním. Má byť:

- schopný aplikovať získané vedomosti v praxi, čo sa realizuje už počas štúdia v predmete prax,

- logicky mysliaci - študent je k tomu vedený v predmete matematika a vo všetkých odborných predmetoch,

- trvale sa zaujímať o ekonomický vývoj doma aj v zahraničí - priestor na realizáciu tohto cieľa je na predmetoch geografia, ekonomika a národné hospodárstvo,

- rozvážne a rozhodne konať v súlade s právnymi normami spoločnosti, zásadami humanity, vlastenectva a demokracie. S týmito prvkami sa stretávajú žiaci na hodinách slovenského jazyka, občianskej náuky, dejepisu, spoločenskej komunikácie, právnej náuky, náboženstva.

Absolventi OA sa v odbornej oblasti vyznačujú teoretickými a praktickými vedomosťami a zručnosťami v účtovníctve, ekonomike, marketingu, daňovej sústave, bankovníctve, aplikovanej ekonómii, ekonomických cvičeniach, právnej náuke, národnom hospodárstve, administratíve a korešpondencii, výpočtovej technike. V oblasti všeobecného vzdelania predovšetkým kultivovaným používaním slovenského jazyka, znalosťami spoločenskej komunikácie pri uzatváraní obchodných kontraktov, nadväzovaní obchodných vzťahov, širokým kultúrnym prehľadom, komunikatívnymi znalosťami v dvoch svetových jazykoch. Absolvent tohto študijného odboru sa môže uchádzať o štúdium na vysokých školách, najmä ekonomického zamerania.

V každej B triede (teda v jednej triede v ročníku) je študijný odbor zameraný na cestovný ruch. Študenti v rámci tohto projektu majú väčšiu dotáciu vyučovacích hodín cudzieho jazyka (nemeckého) a voliteľný predmet cestovný ruch. Jednou z úloh predmetu cestovný ruch je, aby si žiaci osvojili praktické aplikácie z teórie, vedeli samostatne pristupovať a riešiť primerané ekonomické úlohy. Škola organizuje prax študentov 3. a 4. ročníka v zariadeniach cestovného ruchu, ako sú cestovné kancelárie, agentúry pre rozvoj cestovného ruchu, regionálne poradenské a informačné centrá.

Od školského roku 1996/97 vyučujeme v škole predmet ekonomické cvičenia vo cvičnej (predtým: fiktívnej) firme. Realizujú sa v zriadenej učebni FIFA, ktorú zabezpečil nemecký partner v spolupráci s ŠIOV MŠ SR.